دوره تخصصی جلوه های بصری

معرفی دوره

جلوه های بصری به معنای «اضافه کردن و یا حذف کردن عنصری در فیلم ، به گونه ای که جزو خود فیلم به حساب آید» گفته می شود. این فرآیند نیازمند تخصص بالا در شاخه های مختلف می باشد تا بتوان به یک نتیجه مطلوب ختم شود. این امر به قدری مهم است که معمولا در مرحله پیش تولید برای نحوه تولید و پس از تولید برنامه ریزی میکنند.

جلوه های ویژه در فیلم به دو بخش کلی Special Effects و Visual Effects تقسیم می شود. Special Effects یا جلوه های ویژه به صحنه هایی گفته می شود که به صورت واقعی و در زمان تصویر برداری خلق میشوند. تکنیک هایی همون ساخت دکور، گریم، ایجاد آتش و تخریب و… جرو این گروه می باشد. اما در خیلی از مواقع تولید این گونه جلوه ها در زمان تصویربرداری امکان پذیر نمی باشد که آنوقت توسط جلوه های بصری یا Visual Effects تولید می شوند. به طور مثال اگر قرار باشد یک فضای تخیلی ساخته شود و یا قرار باشد یک بنای معروف تخریب شود و یا حتی به یک روش خاص عناصر فیلم تغییر پیدا کنند، امکان تولید با Special Effects یا جلوه های ویژه میدانی وجود نداشته و باید با Visual Effects یا جلوه های بصری تولید شوند. به عبارتی بکی از دلایلی که اکثر صحنه ها با جلوه های بصری تولید می شوند، جدا از ممکن یا غیر ممکن بودنشان، هزینه تولید بسیار پایین تر و پرداخت به جزییات بیشتر می باشد.

اما پروسه تولید جلوه های بصری به بخشهای مختلفی تسقیم می شود و برای تولید یک صحنه جلوه های بصری به تخصص های بسیاری نیاز می باشد. به صورت کلی جلوه های بصری با به دو دسته کلی Edit and Composite و Set Extention می توان تقسیم نمود. در تکنیک Edit and Composite معمولا با ایجاد تغییرات بر روی تصاویر فیلم نتیجه کار حاصل میشود اما در تکنیک Set Extension صحنه هایی با کامپیوتر به صورت CGI تولید شده و سپس با فیلم ترکیب میشوند و صحنه نهایی به وجود می آید که این نوع تولید هم هزینه بیشتری دارد و همچنین به تخصص بالاتری نسبت به روش قبلی نیاز می باشد.

VISUAL EFFECTS PIPE LINE

MODELING, TEXTURING, RIGGING, ANIMATING, FX, LIGHTING, RENDERING, COMPOSITING

MODELING

در پروسه تولید جلوه های بصری به سبک Set Extension مراحل کاری مختلفی وجود دارد و برای انجام هر مرحله از کار به یک تخصص مجزا و همچنین به ابزارهای مربوطه نیاز میباشد. اگر به طور کلی بخواهیم این مراحل را بررسی کنیم به روند زیر خواهیم رسید.

در اولین مرحله همه فضاهایی و موضوعاتی که باید به صورت سه بعد در صفحه قرار بگیرند مدلسازی میشوند. برای مدلسازی موضوعات و صحنه های از نرم افزارهای سه بعدی ای همجون Maya و 3D Max و Cinema 4d و Houdini و… استفاده میکنند که در بین این نرم افزارها در اکثر پروژه ها و اکثر کمپانی ها از نرم افزار Maya استفاده میگردد.

مدلسازی نیر خود شامل تخصص های مختلف است. به طور مثال مدلسازی فضاها، ساختمان ها ، چشم اندازها ، کاراکترها ، متلغقات صحنه و … که معمولا توسط نرم افزار Maya انجام میگیرد و سپس برای تکمیل فرآیند مدلسازی و اضافه نمودن جزییات به مدلهای ساخته شده از نرم افزار Z-Brush که یک نرم افزار حجاری است استفاده میکنند.

TEXTURING

بعد از مرحله مدلسازی، وارد مرحله Texturing شده و برای مدلهای سه بعدی بافت و طرح و متریال های متناسب با آنها ساخته می شود تا در زمان خروجی کار مدلها به صورت واقعی رندر شوند. برای پروسه تکسچرینگ میتوان از همان نرم افزار سه بعدی پایه مثل Maya استفاده نمود ولی برای انجام تخصصی تر این کار، نرم افزارهایی وجود دارند که میتوانند این امر را تسهیل نموده و با کیفیت بهتری کار را خروجی نمایند. نرم افزارهای تخصصی ساخت تکسچر شامل Substance Painter, Substance Designer, Marri و … می باشند که تخصصاْ کار ساخت تکسچرهای بدون مرز (Seamless) را انجام میدهند و قادر هستند در کوتاهترین زمان تسکچرهای باکیفیتی را خروجی کنند تا بتوان از آنها در نرم افزارها استفاده نمود.

RIGGING, ANIMATIING

بعد از اینکه مدلسازی و تکسجرینگ انجام شد، مدل سه بعدی را برای متحرک سازی باید آمده کرد. برای آماده سازی مدل جهت انیمیت مرحله به نام Rigging است که در این مرحله برای مدل سه بعدی مفاصل حرکتی و کنترل های حرکتی قرار می دهند تا انیماتورها بتوانند به راحتی مدل را متحرک نموده و در کمترین زمان ممکنه به نتیجه برسند.

برای ریگ کردن روشهای مختلفی وجود دارد که بسته به نوع مدل و حرکات آن انجام میگیرد. یکی از تکنیکهای ریگ، مکانیکال ریگ است که برای مدلهای مکانیکی که بازوهای حرکتی و مفصلهای مکانیکی دارند استفاده میشوند. نوع دیگر ریگ، ریگ موضوعات ارگانیک مثل مدل انسان است که با استفاده از کنترلرهای حرکتی IK یا FK و Influence انجام میگیرد و سپس برای متحرکت سازی تحویل تیم انیماتورها میشوند. در اکثر مواقع مراحل ریگ و متحرکسازی در نرم افزار Maya انجام میگیرد و در خیلی از مواقع با استفاده از موشن کپچر حرکات از کاراکترهای واقعی به مدلهای سه بعدی انتقال پیدا میکنند.

EFFECTS / FX

بعد از مرحله انیمیت، افکت های سه بعدی مورد نیاز در فیلم ساخته میشوند. عمدتا برای ساخت این گونه افکتها از نرم افزارهایی همجون Maya و Houdini استفاده میشود.البته خود افکت ها نیز به بخش های مختلفی از جمله ساخت دود و آتش، تخریب، شبیه سازی سیالات گازی و مایعات، پارتیکل سیستم، شبیه سازی پارچه، ساخت مو و پشم و خز و… می باشد. اکثر افکت های یاد شده با نرم افزار هودینی ساخته میشود سپس در نرم افزار مایا به مدل انیمیت شده اضافه میگردد و یا اینکه بعد از رندر در کامپوزیت به مدل رندر شده اضافه شده و ترکیب میگردد.

البته غیر از نرم افزار Maya و Houdini از نرم افزارهای دیگری همچون Real Flow برای شبیه سازی سیالات و ساخت دریا و اقیانوس استفاده میگردد که باز بعد از شبیه سازی، Cache انجام شده را وارد نرم افزار مایا نموده و سپس رندر در آن انجام میشود.

در مورد رندر و مدیریت رندر صحنه ها، نرم افزار های مختلفی مثل Clariss و Katana وجود دارد که این کار در آنها راحت مدیریت می گردد.

LIGHTING & RENDERING

مرحله بعدی نورپردازی و آماده سازی صحنه برای رندر میباشد. معمولا نورپردازی صحنه ها با نرم افزار اصلی پایپ لاین انجام میگیرد و یا در نرم افزار های Look Dev طراحی میگردد. اما برای رندر کردن صحنه های ساخته شده از انجین رندرهای واقع گرایانه ای که برای نرم افزارها طراحی شده اند استفاده میشود.

انجین رندرهایی معروفی که برای رندر صحنه ها استفاده میشود به ترتیب الویت و استفاده Render Man و Arnold و V-Ray و …. میباشد که بسته به نوع پروژه و مدیریت پروژه انتخاب میگردد.

البته جدا از موتور رندرهایی که در نرم افزارها استفاده میشوند ، نرم افزارهایی هم جهت مدیرت رندر و صحنه وجود دارند که عملکرد سریعتر و بهتری را برای مدیریت پروژه ارائه میکنند.

COMPOSITING

آخرین مرحله کاری، کامپوژیت یا ترکیب صحنه های سه بعدی ساخته شده با فیلم رئال میباشد. برای ترکیب و کامپوزیت صحنه ها معمولا از نرم افزار NUKE استفاده میشود. البته کامپوزیت مراحل مختلفی دارد. در اولین مرحله تراکینگ و یا شناسایی حرکت دوربین در فیلم واقعی انجام میگیردو آنرا به نرم افزار سه بعدی وارد میکنند. رندر های سه بعدی گرفته شده از نرم افزار با در نیوک با صحنه های واقعی فیلم ترکیب شده و در نهایت با مدیریت رنگ و نور به خروجی نهایی میرسد.

مهمترین و بهترین نرم افزاری که برای کامپوزیت استفاده میگردد نرم افزار Nuke و Fusion می باشد که کلیه مراحل کامپوزیت اعم از تراکیبنک،‌ کامپوزیت، کالر گرید و… در این نرم افزار های انجام میشود.

برای ساخت ویژوال افکت به چه ابزارهایی نیاز دارید؟

برای ساخت ویژوال افکت ابزارهای مختلف وجود دارد اما مهمترین نرم افزارهایی که استفاده میشوند شامل Maya, Houdini, Cinema 4D, PF Track, Nuke, Real Flow, Arnold Render می باشد که هر کدام در قسمت های مختلف جلوه های بصری کاربرد دارند.

جهت تهیه پک های آموزشی و ثبت نام در دوره های آنلاین می توانید از لیست زیر اقدام نمایید

سایر دوره های تخصصی