دوره تخصصی عکاسی و تصویر برداری

معرفی دوره

یکی از عواملی که باعث ارائه خوب از یک تصویر و یا عکس میشود، عکاسی و تصویر برداری درست و اصولی از موضوعات است. برای اینکه بتوان یک تصویر درست و قابل ارائه به ثبت رساند داشتن امکانات مناسب تاثیر گذار است اما مسئله مهم تر داشتن دانش عکاسی یا تصویر برداری میباشد.

شناخت درست تجهیزات اعم از دوبین، لنز، نور و سایر تجهیزات در کنار دانش و اصول هنری میتواند ما را به خروجی مناسبی از کار برساند. اطلاعاتی که باید برای خروجی مناسب داشته باشید، شناخت ابزارها اعم از دوربین و انواع دوربین عکاسی و تصویربرداری، انتخاب درست دوربین برای انجام هر پروژه، شناخت انواع لنز و متعلقات، تجهیزات نورپردازی و … می تواند شما رو به نتیجه ای نیاز دارید نزدیک کند. به طور مثال عدم شناخت درست از دوبین تصویر برداری پروسه کروماکی را برای ما بسیار سخت و دشوار و حتی بی کیفیت خواهد کرد.

فن و هنر عکاسی

عکاسی به بخش ها و تخصص های مختلفی تقسیم می شود که بسته به نوع نیاز و مهارت این رشته از هم تفکیک میشود. در اولین مرحله عکاسی پایه است در این دوره باید کار با دوربین و لنز،‌تنظیمات دوربین، شناخت انواع لنز و عملکزد هر کدام را فرا میگیرد.

بعد از یاد گیری عکاسی پایه که باید بعد از آن قادر باشید تا یک عکس خوب رو ثبت کنید؛ رشته تخصصی عکاسی را میتوانید انتخاب کنید. به طور مثال عکاسی صنعتی ، هنری، پرتره، ودینگ، غذا، فضا، معماری، دکوراسیون، منظره، خبری، گزارشی، ورزشی،… و خیلی تخصص دیگر که هر کدام نیاز به دانش و مهارت خودش میباشد. مثلا در عکاسی خبری، سرعت عمل در عکاسی و شکار لحظه خیلی مهم می باشید در صورتی که در عکاسی از جواهرات و لوازم لوکس، به هیچ وجه نیاز به سرعت عمل نیست بلکه باید در زمان کافی نورپزدازی اصول و زیبا در کار انجام شود.

اما جدا از فن عکاسی که هر تخصص شما دانش مجزای خود است، هنر و زیبایی شناسی در عکاسی خیلی مهم میشود. در زیبایی شناسی عکاسی باید یاد بگیرید که یک عکسی خوب جدا از رنگ و نور مناسب چه پارامترهایی باید داشته باشد و اینکه نحوه درست قابل بندی و انتخاب لنز برای ارائه بهتر مفهوم عکس کدام است. رنگ شناسی و شناخت رنگ و نور در پست پروداکت از مسائلی است که اگر شناخت درست از اصول هنری نداشته باشید کار جالبی نخواهد شد. پس جدا از فن عکاسی به هنر عکاسی نیز نیازمند هستم.

فن و هنر تصویربرداری

امروز با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات تصویربرداری، ثبت تصویر خوب شاید امر سختی نباشد. اما داشتن دانش درست تصویر برداری و استفاده درست و به جا از تجهیزات می تواند منجر به خلق یک تصویر عالی برای بیننده شود. با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات تصویر برداری، نیاز به دانش تخصصی جدید و کار با تجهیزات جدید نیاز میباشد. 

اما مهمترین نکته ای که وجود دارد دانش و هنر تصویر بردای است. اصول کادر بندی، اصول حرکت دوربین، اصول نورپردازی، اصول و شناخت قاب بندی و … می تواند به مفهوم بهتر تصویر و خروجی با کیفیت تر منجر شود. به همین خاطر داشتن تخصص در استفاده از تجهیزات و مسائل فنی در کنار داشتن علوم هنری می تواند به خروجی مناسب و قابل قبولی منجر شود.

در این راستا شناخت انواع دوربین ها و کاربرد هر کدام، شناخت انواع لنزها، شناخت تجهیزات حرکتی و کنترلی، تجهیزات نورپردازی، نحوه تصویر برداری از صحنه های مختلف و کروماکی، تکینیک های تصویر برداری برای جلوه های بصری یا تیزرهای تبلیغاتی، همه و همه به عنوان دانش و تخصص کار نیاز می باشد.

برای یادگیری اصول عکاسی و تصویربرداری به چه دانشی نیازمندیم؟

برای ثبت یک تصویر خوب اعم از عکس یا فیلم به تخصص و دانشهای زیر نیازمند خواهیم شد:

  • عکاسی پایه (کار با دوربین)
  • ترکیب بندی و اصول پایه
  • شناخت نورها و نورپردازی در آتلیه
  • دانش کروماکی و نورپردازی و تصویربرداری کروماکی
  • تصویر برداری برای جلوه های بصری
  • شناخت ابزارها برای تصویربرداری های خلاقانه

جهت تهیه پک های آموزشی و ثبت نام در دوره های آنلاین می توانید از لیست زیر اقدام نمایید

سایر دوره های تخصصی